Elektromobil

Čo je elektromobilita? Dôvody rozmachu elektromobilov

Budúcnosť automobilového priemyslu sa mení. S technologickým pokrokom sa elektrické pohony stávajú čoraz populárnejšími – nielen v prípade hybridov, ale aj plne elektrických vozidiel. Čo je však presne elektromobilita? A prečo si ju toľko ľudí vyberá namiesto fosílnych palív? Čítajte ďalej a dozviete sa to!

Svet si čoraz viac uvedomuje riziká spojené s emisiami skleníkových plynov a zmenou klímy. Toto povedomie vyvolalo rozmach elektromobility: v rokoch 2003 až 2016 sa dopyt po elektromobiloch zvyšoval v priemere o 25 % ročne – predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, keď čoraz viac krajín začne postupne vyraďovať vozidlá poháňané fosílnymi palivami. Len v roku 2016 sa na celom svete predalo viac ako 550 000 elektromobilov, pričom sa očakáva, že toto číslo bude v nasledujúcich desaťročiach exponenciálne rásť, keďže krajiny na celom svete prijímajú opatrenia na dosiahnutie ekologickejšej budúcnosti a znižovania emisií skleníkových plynov.

Výhody, ktoré prináša elektromobilita

Zvýšené využívanie elektromobility má mnoho výhod: nielenže pomáha znižovať emisie skleníkových plynov a chráni životné prostredie, ale pomáha aj znižovať závislosť krajiny od fosílnych palív a znižovať hluk. Okrem toho sú elektrické vozidlá nákladovo efektívnejšie ako tie, ktoré využívajú tradičné zdroje paliva: vďaka tomu, že nepotrebujú benzín alebo naftu, vyžadujú si oveľa menej údržby – čo časom prináša značné úspory.

Dnešné elektrické autá sú už použiteľné na cestovanie na dlhé vzdialenosti. Majú dojazd vyššie stovky kilometrov a na dobíjanie ich možno pripojiť do elektrickej siete. Elektromobily sú navyše oslobodené od cestnej dane a registračných poplatkov v mnohých krajinách.

Nevýhody elektromobility

Elektromobilita má však aj niektoré nevýhody. Napríklad infraštruktúra sa na celom svete ešte len buduje, čo ľuďom žijúcim v odľahlých oblastiach alebo mimo veľkých miest sťažuje cestovanie na dlhé vzdialenosti elektromobilmi. Okrem toho môžu byť náklady na elektrické vozidlá pre niektorých ľudí neúnosné.

Elektromobil Baterka
Zdroj: Unsplash.com

Počet elektromobilov na Slovensku rastie

Počet elektromobilov na Slovensku rýchlo rastie a to nie je len stav súčasnej situácie na trhu. Dôvody rozmachu elektromobilov sú sociálne aj environmentálne, takže to nemá nič spoločné s atraktívnymi modelmi Tesla alebo inými „hipsterskými“ fenoménmi. V skutočnosti bolo dosť prekvapujúce, že na Slovensku ešte začiatkom roku 2020 pripadali len dve elektro vozidlá na tisíc obyvateľov. V poslednej dobe však došlo k rýchlemu nárastu ich počtu a trend pokračuje.

Elektromobily sú drahšie, ale jazdia lacnejšie

Cena a náklady na elektromobil sú dve rôzne veci. Elektromobily sú drahšie ako klasické autá, ale ich prevádzka je lacnejšia. Je to preto, že ušetríte na nákladoch na palivo a údržbu.

Náklady na prevádzku elektromobilu sú výhodné aj vďaka zeleným tarifom . Elektromobily sa nabíjajú ekologickou elektrickou energiou, ktorá stojí menej ako benzín alebo nafta. Náklady na kilometer jazdy elektromobilu sú v porovnaní s vozidlom so spaľovacím motorom (ICE) takmer o tretinu nižšie.

Budúcnosť elektromobility

Napriek spomínaným nevýhodám je jasné, že trend elektromobility tu zostane. S rastúcim povedomím o klimatických zmenách a ich vplyve na našu planétu si čoraz viac ľudí vyberá elektromobily ako spôsob, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a chrániť životné prostredie.

5/5 - (2 votes)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *